Jdi na obsah Jdi na menu
 


25. 10. 2011

II. Přežít, nebo žít?

 

Severus Snape uměl přežít. Jako chlapec, když ho často dostihla otcova zlost posílená alkoholem v podobě nenávistných slov a štiplavých ran. Jako student, když ho Potter a Black šikanovali. Jako služebník Temného pána, když zjistil, že i za drobky moci se platí strachem a bolestí. Jako muž, když stál nad hrobem jediné ženy, kterou kdy miloval. Jako dvojí agent, když mu každou chvíli hrozilo prozrazení a pomalá, krutá smrt.

Uměl přežít. Ale věděl jak žít?

Kdy se naposledy cítil živý? Když hleděl do zářivě zelených očí Lily Evansové? Ano, ale to bylo dávno. Když cítil, jak se pod ním slastně svíjí měkké, žhnoucí tělo Hermiony Grangerové? Ach, ano….

V tu chvíli se cítil tak plný života, tak celý…až ho to později, když jistil, že nezemřel v Chroptící chýši, vyděsilo.

A stejně jako Lily ji od sebe odehnal.

Ve chvíli, kdy se fyzicky musela cítit jen o málo lépe než on, a psychicky stejně hrozně, pro ni měl jen slova zloby a odmítnutí.

Kdyby nebyl takový zatracený hlupák, tak by možná měl naději…že mu Hermiona ukáže, jak žít.

Takhle mu nezbývalo nic víc, než dál přežívat, tak jako to dělal dosud.

 

XXX

Hermiona Grangerová už po čtvrté četla tu samou stránku. Přesto pořád nevnímala, co je na ní napsáno – stejně jako na předchozích čtyřiceti. Myslela si, že ji kniha dokáže rozptýlit, ale myšlenky se jí rozutíkaly jako korálky z přetrženého náhrdelníku.

Přežila válku. Dokáže zase začít žít? Nevěděla…

Neodbytné myšlenky přerušil ostrý, škrábavý zvuk na okno. Povzdechla si a na chvíli podlehla pokušení, nechat sovu s poštou čekat na okenním parapetu tak dlouho, dokud ji to nepřestane bavit a nevrátí se tam, odkud přiletěla.

Jako válečná hrdinka a nejlepší kamarádka Harryho Pottera dostávala spoustu dopisů. Na žádné z nich neodpovídala, ani na ty, které by si to zasloužily. Říkala si, že na to bude dost času…někdy…později…

Musím si nechat přesměrovat poštu, pomyslela si stejně jako mnohokrát předtím. Jen k tomu pořád nemohla najít…sílu.

Nakonec se ztěžka zvedla a přešla k oknu. Vzala si od sovy dopis a nedbajíc jejího podrážděného houkání, že nedostala odměnu, jí zabouchla okno před zobákem.

Dopis nesl pečeť Bradavic.

Poprvé od konce války v ní něco vyvolalo zvědavost.

Co mi můžou chtít zrovna z Bradavic? A proč nad tím přemýšlím, když odpověď mám před sebou…

Přesto ještě chvíli nesmyslně váhala. Nakonec se zhluboka nadechla, jako by se chystala skočit do hluboké vody, a dopis otevřela.

 

Vážená slečno Grangerová, 

nabízím Vám možnost nastoupit 1. září znovu do 7. ročníku Bradavic, školy čar a kouzel a dokončit tak řádně svoje studium. Stejnou nabídku jsem učinila i ostatním studentům, kteří z nějakých důvodů nemohli školu dokončit.

Prosím, co nejdříve mi zašlete odpověď a věřím, že se 1. září opět setkáme v Bradavicích. 

Minerva McGonagallová,

ředitelka Bradavic, školy čar a kouzel

Hermioně klesly paže a dopis z nich vyklouzl na zem. 

Vrátit se do Bradavic? Na místo, kde zažila tolik dobrého…i zlého? 

Může se tam vůbec vrátit? Když už není tou samou Hermionou Grangerovou jakou byla ještě před rokem? 

Chce se vrátit, když ví, že tam nebude Severus Snape, který krátce po svém osvobození zmizel, jako by se pod ním propadla zem? 

Myšlenka na něj jí přiměla zvednout odhodlaně hlavu a natáhnout se pro pergamen, brk a inkoust.  

Ať už Severus Snape se svým životem naložil jakkoliv, ona musí dál žít ten svůj. Bude to jiný život, než jaký by měla, kdyby neexistovala válka. Jiný život, než o jakém snila. Ale pořád je jen a jen její. A doufala, že nakonec bude přeci jen šťastný… 

Vždyť za to přeci bojovali, ne? 

Aby mohli žít…

 

KONEC

 

Za beta-read děkuji Filomeně.
 

předchozí kapitola     následující kapitola

 

Poznámka autorky: Napadlo mě, že tady by mohla povídka skončit. Povídka si ale žije vlastním životem, takže jsem dopsala ještě epilog. A nějak mlhavě se zamýšlím nad pokračováním – mám název a první kapitolu:). Pokud mě zase políbí Múza a zjistím, jak příběh dokončit, možná dopíšu (snad  veselejší) pokračování…

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

No tedy...

(wixie, 28. 10. 2011 16:05)

...klesla mi čelist po přečtení posledního slůvka! Ale chápu, autor je jen prostředník, povídka je živý organismus, ať si říká kdo chce co chce. Těším se na epilog i pokračování, takhle povídka je zajímavá nejen nápadem, ale i zpracováním - člověk se málokdy setká s tím, aby autor dokázal na tak málo řádcích říct vše podstatné a neubrat tomu ani špětku potenciálu, který se v povídce skrývá. Moc povedené, děkuji :-)

Re: No tedy...

(Suzanne, 1. 11. 2011 15:19)

Děkuji za komentář i za pochvalu:) Obvykle se mi daří povídky udržet pod kontrolou. Tohle byl ale takový experiment (pár, který moc nepíšu, úsporný styl psaní, depresivní téma...) a žil si vlastním životem:)

kedy bude epilog? :)

(eggy, 25. 10. 2011 23:28)

takto skoncit? hmmm... nieeeee... zivot je zly sam o sebe a netreba aby sa aj poviedky koncili tak... takze prosim si mile pekne pokracovanie... a to cim skor :)

Re: kedy bude epilog? :)

(Suzanne, 26. 10. 2011 16:17)

Díky za komentář. Tahle povídka si žila vlastním životem, takže ten konec je takový, jaký má být. Aspoň já mám ten pocit:) Epilog je napsaný i obetovaný, kdy bude přidán záleží na komentářích:)

Re: Re: kedy bude epilog? :)

(eggy, 26. 10. 2011 17:50)

heh.. :) co znamena zalezi na komentarich? :) sama som zistila ze aj ked poviedku precita 300 ludi komentar zanecha len 10 (max...) a to vacsinou su stale ti isty...takze by som to na pocet komentarov nedavala... lebo sa epilogu mozno nikdy nedockame :)

Re: Re: Re: kedy bude epilog? :)

(Suzanne, 26. 10. 2011 18:59)

Dočkáte, tak zlá zase nebudu:) Ale tak za čtrnáct dní. S komentáři je to bída, někdy už nevím, jestli si ten systém nevymýšlí, že si to přečetlo tolik lidí, když jsou pod tím dva komentáře...

Re: Re: Re: Re: kedy bude epilog? :)

(eggy, 26. 10. 2011 19:20)

ked pojdes na stranky jimmi tak si vsimni kolko ludi nieco precitalo a kolko ludi k tomu davalo komentar... system nevymysla... len ludia su lenivy :/

:)

(zuzule, 25. 10. 2011 21:06)

Sem teda zvědavá, jak to autorka ukončila... Díky! :)

Re: :)

(Suzanne, 26. 10. 2011 16:15)

No, nějak jsem to ukončila. Jako autorka jsem s koncem spokojená, ale kdybych byla na místě čtenářů, tak nevím, nevím:) Nechám to na vás. Díky za komentář.